0
Az Ön kosara üres

06 - 1 - 700 8706

Hé - Pé: 8:30 - 16:30

Minden kategória
  • Kategóriák 
  • Gyártók 

Tavasz a kertben

Minek van itt az ideje? Hogyan készítsük elő a melegházat és mit ültessünk bele? Ki kapkodja a fűrészt, és miért tökéletes az idő arra, hogy bepótoljuk a tavalyi pihenést? A mai cikk végén egy tavaszi ellenőrző listát is találsz. Szóval húzzuk fel a bakancsot, a munkakesztyűt és lássunk munkához!

Hová menjünk először? A melegágyasokhoz!

A paradicsommal és a többi palántával nem érdemes vitázni, a melegre vágynak, és joggal, majd gyönyörű terméssel fognak minket meghálálni.

A melegágyas előkészítése

  1. Talaj

    Először döntsük el, hogy hideg vagy meleg melegágyast szeretnénk. Nem csak a napfényhez való hozzáférésről van szó, hanem a talaj előkészítéséről is.

    • Hideg melegágyas esetén csak 30-40 cm mélységig kell előkészíteni a talajt. A kiásott területet töltsd fel komposztált földdel. A melegágyas ablakai és a talaj közötti távolságnak elég nagynak kell lennie ahhoz, hogy a növények szépen fejlődhessenek. Minimum 15 cm, de ez elsősorban a termesztendő növények típusától függ.
    • Meleg melegágyas esetén a talajt 50-60 cm mélységig kell előkészíteni. Drénrétegként tegyél le homokot, majd a tetejére legfeljebb 30 cm friss trágyát, amely felmelegszik és elfojtva hőt ad le. A trágya tetejére kb. 10 cm komposztot terítsünk.

    👉 TIPP: Ha meg akarod könnyíteni a melegágyas alatti gödör kiásásának munkáját, szerezz be egy magasabb falú ágyast.

  2. Tisztítás és fertőtlenítés

    Alaposan tisztítsd meg az előző szezonból származó melegágyast minden szeméttől, növényi törmeléktől és gyomnövénytől, amelyek versenyezhetnek az új palántákkal. Ha tavaly betegségekkel vagy kártevőkkel voltak problémáid, hasznos lehet a melegágyas fertőtlenítése.

  3. Öntözés

    Ellenőrizd, hogy a melegágyasban elegendő nedvesség van-e. Ha a talaj túl száraz, a vetés előtt alaposan öntözd meg.

Ültetés a melegágyasokban

Zöldségfélék vagy fűszernövények? Bármit termeszthetsz a melegágyasokban, amit csak szeretnél. A tavasz például ideális az ilyen növények ültetésére:

  • A paradicsom az egyik legnépszerűbb növény a melegágyasokban történő előnevelésre. A tavasz az ideális időszak a paradicsom elültetésére, amelyet később, a fagyveszély elmúltával kiültethetsz a szabadba.
  • A paprika hasonló helyzetben van, mint a paradicsom. Meleg körülményeket és hosszú termesztési időszakot igényelnek, ezért érdemes minél korábban elkezdeni.
  • Az uborka egy másik népszerű növény, amelyet előnevelhetünk a melegágyasokban. Az uborka előnevelését ideális tavasszal elkezdeni, hogy készen álljon a szabadföldi ültetésre.
  • A cukkini viszonylag gyorsan növő növény, és a melegágyasban is előnevelhető. A fagyveszély elmúltával kiültethető a szabadföldbe.
  • A fejes saláta és más leveles zöldségek szintén alkalmasak üvegházi előnevelésre.
  • Az olyan fűszernövények, mint a bazsalikom, petrezselyem, menta vagy oregánó szintén előnevelhetők a melegágyasokban. Ezeket a növényeket kora tavasszal nagyszerűen ki lehet ültetni a szabadba.

Hová menjünk a melegágyasoktól? A virágágyasokba vagy az üvegházba.

De edzetten! A szívósabb növényeket a melegágyasokból közvetlenül az virágágyásokba lehet átültetni. A hőállóbbakat azonban helyezd át üvegházba vagy fóliasátorba- a korai fagyok akár már májusban is jöhetnek, így nem éri meg kockáztatni. De még az üvegházban vagy a fóliasátorban is kezdd el a növények edzését. A könnyű szellőztetés nem árt nekik, csak erősebbé teszi őket.

TIPP: A talaj előkészítésére ugyanazok az elvek érvényesek, mint az üvegházban vagy fóliasátrakban. Ne feledkezz meg a trágyázásról és az alapos öntözésről.

A tűrőképesebb növények átültetése vagy a virágok nyílt ágyásba ültetése előtt először készítsd elő a talajt. Ha még nincs magasított ágyásod, mindenképpen szerezz be egyet. Nemcsak esztétikai szempontból és a szemet gyönyörködtetőbb kerti elrendezés miatt, hanem a jobb minőségű talajban való termesztés lehetősége miatt is.

A 40 cm-től felfelé lévő magaságyások esetében használd ki a rétegezés előnyeit, akár két vagy három rétegben:

  • 2 rétegű rendszer - egy réteg komposzt és egy réteg termőtalaj.
  • 3 rétegű rendszer - vízelvezető réteg (ágak és fa), komposztréteg és felső talajtakaró réteg.

Gondoskodj az eszközökről, valamint a talajról és a növényekről is

Ha körülnézel a kertészeti eszközeid között, és pénzre átszámolod őket, nem éppen aprópénzről van szó. Ezért jó ötlet, ha a kerti tárgyakra ugyanolyan gondot fordítasz, mint a növényekre, és nem rövidíted meg a kerti eszközök és berendezések élettartamát a gondozás hiánya miatt. Ezért is ideális a tavasz egy kerti ház építésének ideje, ha még nincs.

Megvédi a kerti szerszámokat és felszereléseket a változó időjárástól, megakadályozza az idő előtti rozsdásodást, és rendezettebb külsőt kölcsönöz kertednek. A méretek, színek és anyagok széles választékából kedvedre választhatod ki a kerti fészeredet.

Tavaszi kerti munkák ellenőrző listája

 ☐ A melegágyas, a fóliasátor és az üvegház előkészítése (tisztítás, talaj, öntözés, trágyázás).
 ☐ a kert tél utáni takarítása (az őszi levelek és a lehullott gyümölcsök eltávolítása), a fiatal gyomnövények kiirtása.
 ☐ a talaj trágyázása a tél után, hogy elegendő tápanyagot tartalmazzon.
 ☐ ágyások ásása, a talaj lazítása és kiegyenlítése a gyümölcsfák törzse körül.
 ☐ a gyümölcsfák ágainak metszése (ezt a fák rügyfakadása előtt kell elvégezni).
 ☐ palánták vetése és előnevelése (paradicsom, paprika, salátás zöldségek, hagyma, kakukkfű, metélőhagyma stb.)
 ☐ az alma- és körtefák koronájának könnyítése.
 ☐ fiatal fák és cserjék esetében ellenőrizd a kötéseket, és szükség esetén lazítsd meg ezeket, hogy ne nőjenek bele a kéregbe.
 ☐ a rózsák metszése és trágyázása
 ☐ kezeld az eper- és málnafákat, ellenőrizd az egreseket (levéltetvek) és a ribizlibokrokat (atkák).
 ☐ szabadföldi ültetés a szívós zöldségfélék (sárgarépa, petrezselyem, spenót, hagyma, burgonya stb.) számára)
 ☐ az évelő növények szétválasztása a fiatalítás érdekében
 ☐ fák és cserjék átültetése, mielőtt kirügyeznének
 ☐ csigatenyészetek keresése és kíméletlen irtásuk.
 ☐ figyelj oda a gyepre - a téli levelek és törmelékek gereblyézése már megtörtént, itt az ideje az első fűnyírásnak.
 ☐ a tavaszi gyepápolás következő lépése a levegőztetés, azaz a vertikálás.
 ☐ a gyepszőnyegezés után trágyázd meg a gyepet, hogy a tél után elegendő tápanyaggal rendelkezzen.